TOPUK DİKENİ

Topuk Dikeni Nedir?

Ayağın altında bulunan Plantar Fascia kısalmasının sonucunda ortaya çıkan problemdir. Halk arasında kemik problemi olarak algılansa da aslında ayağın altında var olan ve ayağın yaylanmasına yardımcı olan bir adelenin topuğa yapıştığı yerdeki kısalığı sonucunda hastanın hisettiği ağrı problemidir.

Daha çok kilo problemi olanlarda ayağın basma sorunu olan kişilerde, yanlış ayakkabı seçimi ve düz taban yada kavis sorunu olan kişilerde sık bir şekilde görünür.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Topuk dikeni şikayeti sabah yataktan kalktığında ilk bir kaç adım atmakla ilgili bir sıkıntı duyuorsa ve bir kaç adım attıktan sonra ortadan kayboluyorsa topuk dikeni tanısı konmuştur.

En önemli etken gün boyunca belirli bir gerginliği sahip olan ayak altındaki tendomun tedomun, gece uykudayken ayağın ön tarafa doğru gitmesiyle beraber belirli bir kısalığa gelmesidir. Rahatsızlığı olmayan hastalarda bu tendom kendiliğinden uzatabilir ve sorun yaratmaz.


Fakat rahatsızlığı olan hastalarda yataktan kalktığında düzeltmek istediğinde bu tendom gerginliği nedeniyle hastanın topuğuna yapıştığı en güçlü yeri çekmekte ve burada bir yırtık oluşturmaktadır. Bu ağrının sebebi budur. Bir kaç adım attıktan sonra bu tendom gevşediği için ağrı ortadan kalkmaktadır. Ayrıca bu ağrı bir yerde uzun süre ortuduktan sonra ayağa kalmak istediğinizde belirtilerini göstermektedir.

Topuk Dikeni

Topuk dikenine elverişli ayak yapısı
 Topuk Dikenine Elverişli Ayak Tabanı

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer ayakta basma kusuru var ise ortopedik ayakkabı ve size özel tabanlık ile sorunun oluşmasını önleyebilir ve Topuk dikeni oluşmadan önce önlem almış olursunuz..

Topuk dikeni tedavisinin ilk aşaması basma kusurunu ortadan kaldırmak amacıyla Düz taban, yüksek kavis, topuk yağ yastıkçığında erime gibi kusurların olma sebebiyle hastaya özel ayak şekillerine ve yapılarına uygun olarak tabanlık kullanmasıdır.

Topuk dikeni tedavi edilmediğinde yada düzgün bir şekilde tedavi edilmediğinde kendini tekrar etmektedir. Bu yüzden bu rahatsızlığa yakalanmadan önce önlem almanız sağlığınız ve yaşam kaliteniz açısından oldukça önemlidir.

topuk dikeni
Topuk Dikeninde Cerrahinin Yeri Yok
Topuk dikeni tedavisinde özel durumlar hariç cerrahiye gerek duyulmuyor.Hafif vakalarda antiromatizmal ilaçlar,aktivite kısıtlanması ve ayakkabı modifikasyonu yeterli olabiliyor.Özel tabanlıklar ile topuk kısmı delinmiş topuk desteklerinin de sorunun çözümünde işe yaradığı belirtiliyor.İnatçı vakalarda topuktan kortizon enjeksiyon yapılıyor.ESWT olarak adlandırılan şok dalgası son yıllarda sık kullanılsa da sonuçlarının kortizon iğnesine oranla daha kötü olduğu ve ağrı verdiği için tercih edilmiyor.
Sabah Ağrısına Dikkat
Topuk dikeninin en önemli bulgusu olan ağrı,kişiyi özellikle sabahları rahatsız ediyor ve hasta yataktan kalktığında bir süre topuğuna basamıyor.Hastalık ilerledikçe ağrılar gün içinde yayılmaya başlıyor.Sert tabanlı ve topuklu ayakkabılar bu sorunda rahatsız edici olabiliyor.Topuk dikeninin tanısı iyi bir muayene sonucunda konuyor.Bu aşamada,MR ve ultrason görüntüleme ile taban zarında meydana gelen ödem ve kalınlaşma tespit ediliyor.Dikenin topuk kemiğinde zarın yapıştığı yerde oluşması halinde röntgen tanı koymada yeterli olabiliyor.